W Polsce co trzeci obywatel choruje na nadciśnienie, a dane te wzrastają lawinowo. Nie ma znaczenia czy to kobieta czy mężczyzna bo problem dotyczy nawet dzieci. Nadciśnienie dzielimy na samoistne oraz pierwotne i właśnie nim się dzisiaj zajmiemy. Najczęstszymi przyczynami nadciśnienia jest nadwaga, nadmierne spożywanie soli i tłuszczów nasyconych, palenie papierosów oraz częste spożywanie alkoholu, a dodatkowo w obecnej sytuacji w kraju dochodzi jeszcze stres.
Co wart wiedzieć o nadciśnieniu:
Czym tak naprawdę jest nadciśnienie?
Nadciśnienie to najogólniej podwyższona wartość ciśnienia krwi, przepływającej przez naczynie krwionośne jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu sercowo-naczyniowego. Większość z nas wie, że idealne ciśnienie krwi wynosi 120/80mmHg, a o wysokim ciśnieniu mówimy już od 140/90mmHg. Niestety, nadciśnienie w początkowej fazie zwykle nie powoduje żadnych uciążliwych objawów, co sprawia, że osoba chora rzadko się bada i nie ma szans na szybkie wykrycie choroby. A wszelkie objawy tłumaczy zwykłym przeziębieniem, zmęczeniem albo stresem.
Pierwsze objawy nadciśnienia
- zawroty głowy
- mroczki przed oczami, omdlenia
- zaburzenia widzenia
- bezsenność
- szumy uszne
- zaczerwieniona twarz i szyja
- poranny ból z tyłu głowy
- odczuwanie mocnego bicia serca oraz uczucie przewlekłego zmęczenia
Nie leczone nadciśnienie jest groźne dla całego organizmu może prowadzić do uszkodzenia najważniejszych organów takich jak serce, mózg, nerki oraz oczy. Przy zaawansowanych zmianach w naczyniach wzrasta ryzyko miażdżycy, a co za tym idzie wystąpienie zawału, udaru w tym udaru krwotocznego. Ale to nie wszystko bo grozić nam może także niewydolność nerek jak i zwyrodnienie gałki ocznej lub trwałe uszkodzenie wzroku. To są następstwa wieloletnich zaniedbań naszego ciśnienia. Aby zapobiec rozwijaniu się nadciśnieniu ważna jest profilaktyka i zdrowy tryb życia.
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?
- spacer może to banalny sposób, ale udowodnione jest że 30 minutowa codzienna aktywność fizyczna powoduje iż nasze serce się wzmacnia, sprawniej pompuje krew jest lepiej dotlenione.
- potas obniża on ciśnienie, a w naszym codziennym menu jest go naprawdę mało powinniśmy o to zadbać jedząc więcej bananów, pomidorów, śliwek, ziemniaków czy rodzynek lub pomyśleć o suplementacji.
- ryby one również mają dobroczynny wpływ na obniżenie ciśnienia, a w szczególności tuńczyk, śledzie, pstrągi, dorsze czy sardynki.
- warto zrezygnować z używek palenia papierosów, alkoholu czy kawy. Nikotyna powoduje że serce pompuje więcej krwi niż potrzebuje, a naszą codzienną kawę możemy zastąpić np. kawą bezkofeinową.
- warto pić herbatki ziołowe np. z hibiskusa, głogu, dziurawca, jemioły czy serdecznika. Pijąc 2 razy dziennie takie napary rozszerzysz naczynia krwionośne co wspomoże prace serca .
- warto pamiętać też o soli jej nadmiar nam nie służy dzienne spożycie wynosić powinno pół łyżeczki. Nie zapominajmy o tym że jest ona wszędzie w przetworzonej żywności i osoby z nadciśnieniem powinny jej unikać.
- wśród naturalnych preparatów ,którym przypisuje się normalizujący wpływ na ciśnienie jest olej lniany. Posiada on kwasy Omega 3 które wspomagają obniżenie cholesterolu, wspomagają mięsień sercowy i zapobiegają miażdżycy tętnic.
- ocet jabłkowy wspaniale pomaga odkwasić organizm, a także obniżyć ciśnienie należy go wypijać codziennie rano przed śniadaniem 1-2 łyżek octu na pół szklanki wody.
- magnez często o nim zapominamy, a jest niezbędny do utrzymania prawidłowego ciśnienia to często od jego braku zaczynają się nasze kłopotu ze zdrowiem
Zawsze lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Nadciśnieniu tętniczemu można zapobiegać, prowadząc higieniczny, aktywny tryb życia i właściwie się odżywiając.